Kino Nowe Horyzonty

Adapter - Kino Bez Barier. "Śubuk" z audiodeskrypcją i napisami. 27 listopada, godzina 16.

Kolorowy fotos z filmu Śubuk. Szkolny korytarz. Młody chłopak ubrany w koszulę i krawat patrzy przed siebie poważnym wzrokiem. Za nim stoi ciemnowłosa kobieta w średnim wieku. Patrzy przed siebie. Ma nieobecne spojrzenie.

Zapraszamy na dramat „Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego z audiodeskrypcją i napisami. Jest to historia młodej matki chłopca w spektrum autyzmu, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

W rolach głównych: Andrzej Seweryn (znany z filmów „Ostatnia rodzina”, „Sęp”, „Uwikłanie”), Marta Malikowska (Ślepnąc od świateł, Córki dancingu), Małgorzata Gorol (znana z filmów „We mnie”, „Twarz”, „Plan B”), Filip Pławiak (znany z filmów „Prosta historia o morderstwie”, „Wołyń”).

Kiedy?
27 listopada
godzina 16

Gdzie?
Kino Nowe Horyzonty
Kazimierza Wielkiego 19a/21

Dojazd MPK:
Przystanek Narodowe Forum Muzyki (tramwaje: 4, 6, 7, 11, 74)
Przystanek Rynek (autobusy: K, D, 132, 142, 144, 122, tramwaje: 3, 6, 7, 10, 15, 33, 74)
Przystanek Plac Jana Pawła (tramwaje 10, 3, 15, 33, 74, autobusy: 102, 103, 104, 107, 109, 122, 144, 142, 132, 127)

Fundacja Katarynka zapewnia odbiorniki ze słuchawkami do odsłuchania audiodeskrypcji. Rezerwacja biletów i odbiorników przez Fundację Katarynka pod adresem: rezerwacje@adapter.pl lub pod numerem 725 211 301 lub 797 122 452.

Dla osób z niepełnosprawnością oraz asystentów cena biletu to 6 zł. Bilety będzie można odebrać w kasie kina.

O FILMIE:
Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec jest w spektrum autyzmu. Jak potoczą się losy tej zdeterminowanej kobiety?

ADAPTER – kino bez barier:
Fundacja KATARYNKA i Międzynarodowy Festiwal Nowe Horyzonty zaprasza na pokaz filmowy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Adapter to nasz głos w debacie nad dostępnością kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Ideą pokazów jest integracja osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnościami, młodych z seniorami. Adapter to pokazy ponad granicami, gdzie wszyscy możemy poznawać współczesne kino. Audiodeskrypcja seansów jest dostępna na słuchawkach dla tych osób, które tego potrzebują. Osoby niesłyszące mają możliwość czytania napisów.