Wrocławski Dom Literatury

Bliżej kultury: Pokaz filmu „Simona" i rozmowa z Natalią Koryncką-Gruz oraz Anną Kamińską, 9 grudnia.

Kolorowa grafika: różne figury, owale, prostokąty, koła, okręgi. Po lewej stronie w jednym z okręgów tekst: Simona. Na górze w owalu tekst: Bliżej kultury. Po prawej stronie napis: pokaz filmu plus rozmowa z Natalią Koryncką-Gruz i Anną Kamińską. Na samym dole prostokątne pole na całą szerokość grafiki z logotypami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kultura Dostępna, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury Unesco, Wrocław Miasto Spotkań, Fundacja Olgi Tokarczuk, Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty.
Wrocławski Dom Literatury serdecznie zaprasza na kolejny seans w ramach cyklu „Bliżej kultury”! Tym razem na ekranie zobaczymy film „Simona” z 2022 roku. Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserką filmu, Natalią Koryncką-Gruz, oraz autorką biografii biolożki – Anną Kamińską.

O filmie

Była postacią większą niż życie i wyprzedzającą swój czas. Simona Kossak to wybitna biolożka i ekolożka, a jednocześnie osoba żyjąca po swojemu, zgodnie z własną pasją. Najlepiej czuła się w otoczeniu dzikich zwierząt, które badała i którym pomagała. Po latach cioteczna wnuczka podąża jej śladem. Na podstawie rodzinnych wspomnień i bogatego archiwum pozostawionego przez partnera Simony powstaje złożony portret tej niezwykłej kobiety.

O gościniach

Anna Kamińska – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych” oraz bestsellerowych biografii, m.in. Simony Kossak pt.„Simona”, za którą była nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Laureatka tej nagrody za wydaną w 2017 roku książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”.

Natalia Koryncka-Gruz – reżyserka i scenarzystka. Za krótki metraż „1 -1″ nagrodzona w Monachium. Jej „Amok” wyróżniono w Gdyni Nagrodą za Debiut Reżyserski lub Drugi Film. Autorka głośnych filmów dokumentalnych i cenionych spektakli Teatru Telewizji. Należy do Polskiej Akademii Filmowej.

Gdzie?
Kino Nowe Horyzonty, Kazimierza Wielkiego 19a-21

Kiedy?
9 grudnia (poniedziałek)
godzina 17:00

Wstęp
Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w kasie kina od 2 grudnia. Rezerwacja biletów i odbiorników, zgłaszanie zapotrzebowania na asystentów, którzy pomogą w dotarciu na miejsce wydarzenia oraz innych specjalnych potrzeb pod adresem: info@literatura.wroclaw.pl.

Dostępność
– audiodeskrypcja
– pętla indukcyjna
– tłumaczenie migowe
– napisy dla niesłyszących
– dostępność kina: https://www.kinonh.pl/art.s?id=2507.

Dojazd
tramwajami linii 3, 6, 7, 10, 11, 12, 13 i 18 oraz autobusami linii K, 132 i 142. Kino znajduje się w odległości około 50 metrów od przystanków Rynek oraz Narodowe Forum Muzyki.