Wrocławski Dom Literatury

Bliżej kultury: spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, 10 grudnia.

Kolorowa grafika: różne figury, owale, prostokąty, koła, okręgi. Po lewej stronie w jednym z okręgów tekst: Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską. Na górze w owalu tekst: Bliżej kultury. Po lewej stronie napis: Rozmowę poprowadzi Jana Karpienko. Na samym dole prostokątne pole na całą szerokość grafiki z logotypami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kultura Dostępna, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury Unesco, Wrocław Miasto Spotkań, Fundacja Olgi Tokarczuk, Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty.
Wrocławski Dom Literatury zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Bliżej kultury”! Tym razem naszą gościnią będzie znakomita reporterka Magdalena Grzebałkowska, która w swojej najnowszej książce „Dezorientacje. Biografia Konopnickiej” odkrywa zaskakujące oblicze jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarek.

Maria Konopnicka okazuje się postacią pełną kontrastów: artystka, która dla poezji zostawiła rodzinę, społeczniczka podejmująca kontrowersyjne decyzje. Grzebałkowska zdejmuje z niej pomnikowy blask, odsłaniając kobietę z krwi i kości – buntowniczkę, feministkę, a może nawet współczesną ikonę. Czy coś jeszcze może nas w niej zaskoczyć?

10 grudnia o 18.00 w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury, będzie okazja, by poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Spotkanie poprowadzi Jana Karpienko – tłumaczka, pisarka, asystentka Olgi Tokarczuk.

O książce:

Matka ośmiorga dzieci opuszcza męża i przenosi się do Warszawy, by pisać poezję. Autorka bajki „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” chorą córkę zamyka w szpitalu psychiatrycznym. Pochylająca się nad losem dzieci społeczniczka oddaje obcym ludziom własnego wnuka. Postać migotliwa, niejednoznaczna, nieuchwytna. Wybitna reporterka Magdalena Grzebałkowska mierzy się z legendą Konopnickiej. Odkrywa rysy na jej wizerunku i sprawia, że znana z czarno-białych portretów ponura matrona przeistacza się w barwną, pełną życia kobietę.

O autorce:

Magdalena Grzebałkowska – jedna z najbardziej cenionych polskich reporterek, autorka bestsellerowych biografii („Beksińscy. Portret podwójny”, „Komeda. Osobiste życie jazzu”, „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”) i reportaży historycznych. Laureatka Nike czytelników, Grand Pressa, Nagrody im. Torańskiej, nominowana m.in. do Nagrody Kapuścińskiego i Gryfii. Mieszka w Gdańsku.

O prowadzącej:

Jana Karpienko – tłumaczy, organizuje, pisze. Asystentka Olgi Tokarczuk i koordynatorka Fundacji Olgi Tokarczuk. Tłumaczenia, własne teksty i wywiady publikowała w „Twórczości”, „Odrze”, „Zakładzie”, „Tlenie Literackim”, „Suburbii”, w „Nowej Polszy” i na portalu „Rozstaje.Art”. Była tłumaczką szamana syberyjskiego, współpracowała z dokumentalnym Teatrem Na Faktach.

„Bliżej kultury” to projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i włączającą ofertę kulturalną, na którą składają się: spotkania literackie z pisarkami i pisarzami, pokazy filmowe z dyskusjami oraz czytania sensoryczne literatury współczesnej w wykonaniu znanych i lubianych aktorek i aktorów. Kluczowym założeniem projektu jest rozwijanie aktywności kulturalnej i integracja wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia oraz zapewnienie dostępności wydarzeń możliwie jak najszerszemu gronu zainteresowanych osób. Stąd też zastosowanie takich rozwiązań jak: audiodeskrypcja, napisy, tłumaczenie migowe, pętle indukcyjne i transmisje online.

Organizator: Wrocławski Dom Literatury

Partnerzy: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Olgi Tokarczuk

Autorką identyfikacji graficznej jest Żaneta Strawiak-Pulkowska.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Gdzie?
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2 (II piętro)

Kiedy?
10 grudnia 2024 (wtorek)
godzina 18:00

Wstęp
Wstęp wolny.

Dostępność
– audiodeskrypcja
– pętla indukcyjna
– tłumaczenie migowe
– miejsce dostępne dla osób na wózkach
– toaleta dostępna dla osób z niepełnosprawnością
– wsparcie asystenta
Dostępność: na parterze budynku znajduje się winda – po wejściu do budynku, w głębi korytarza po prawej stronie. Toalety znajdują się na parterze i drugim piętrze (toaleta dla osób poruszających się na wózkach jest dostępna tylko na II piętrze). W klubie znajdują się miejsca dla osób na wózkach – o ich wskazanie prosimy pytać obsługę.

Dojazd
Przystanek Oławska (270 m od przystanku do klubu Proza) | tramwaje linii 6, 7.
Przystanek Świdnicka (500 m od przystanku do klubu Proza) | tramwaje inii 3, 5, 10, 11, 12, 13, 18 | autobus linii K.