Adapter

Do widzenia, do jutra. Debiut reżyserski Janusza Morgensterna. Z audiodeskrypcją i napisami. Na Adapterze od 26 maja.

Czarno-białe zdjęcie. Na pierwszym planie po lewej stronie Zbigniew Cybulski. Na twarzy ma okulary przeciwsłoneczne. Ma poważną minę. Obok zza krat wygląda Teresa Tuszyńska. Patrzy na niego zaintrygowanym spojrzeniem. Poniżej biały pasek, na nim logotypy: Fundacja Katarynka, Adapter, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poniżej napis: Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.

Film „Do widzenia, do jutra” z audiodeskrypcją i napisami w reżyserii Janusza Morgensterna możecie obejrzeć od dzisiaj na naszym portalu ADAPTER. Warto podkreślić, że jest to debiut reżyserski Janusza Morgensterna! Tło wydarzeń, o których opowiada film, stanowią wątki z życiorysu Zbyszka Cybulskiego, współzałożyciela, reżysera i aktora gdańskiego kabaretu studenckiego Bim-Bom.

Autentyczna jest także postać Marguerite, córki francuskiego konsula, spędzającej w Polsce jedynie wakacje i święta. W prostą, romantyczną przygodę, autorzy filmu wpletli sceny realizowane w prawdziwych gdańskich piwnicach studenckich, próbując w ten sposób utrwalić niepowtarzalne zjawisko, jakimi były kabarety w drugiej połowie lat 50. Pragnęli oddać ich nastrój, urodę i przesłanie, a tym samym wyrazić stan ducha, tęsknoty ówczesnej młodej inteligencji. Gra Zbyszka Cybulskiego oddaje to wszystko, co ukrywa się w cieniu, poza wypowiadanymi słowami, lecz jest obecne w życiu: niezgoda na nietrwałość uczuć, na świat, w którym nie ma miejsca dla romantyzmu, na szczęście ulotne jak chwila.

Projekt „Adapter IV. Film i kultura bez barier” dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.