Mediateka

Literatura dla wszystkich. Spotkanie autorskie z Anną Goc i dyskusja o książce "Głusza". Tłumaczenie na PJM. 5 grudnia.

Kolorowa grafika. Po lewej książka Anny Goc "Głusza. Na białej okładce czarny szkic człowieka, który miga. Napisy: Literatura dla wszystkich. Spotkanie autorskie z Anną Goc plus dyskusja o książce Głusza. Piąty grudnia dwa tysiące dwadzieścia dwa, godzina siedemnasta. Mediateka - Filia numer pięćdziesiąt osiem Miejskiej Biblioteki Publicznej, Plac Teatralny Pięć. Poniżej na różowym pasku logotypy: MKiDN, Miejska Biblioteka Publiczna, Fundacja Katarynka, Rok Dobrych Relacji 2022.

Fundacja Katarynka i Mediateka zapraszają na spotkanie autorskie z Anną Goc i dyskusję wokół jej książki „Głusza”. Podczas spotkania posłuchamy również fragmentów książki. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy. 

Anna Goc przez kilka lat słuchała historii G/głuchych – dzieci, seniorów, młodych ludzi z wielkich miast i małych miasteczek. W swoim reportażu oddaje im głos, a czytelników zabiera w podróż po Głuszy. Nie będzie to lekka podróż. To poruszająca, wstrząsająca i mocna relacja. O Polakach, którym przez lata nie dawano prawa do wyrażania się we własnym języku, ani do komunikacji między sobą.

O książce:
Nie ma większej samotności niż życie w tłumie ludzi, z którymi nie można się porozumieć. Czy ludzi można opuścić językowo? Nie dać im prawa do języka? Albo za wszelką cenę nakłaniać do nauczenia się innego języka, którym posługuje się większość, chociaż dla wielu z nich to zadanie niewykonalne? Słyszący często pytają: ale chyba głusi mogą nauczyć się czytać? Gdy dowiadują się, że nie – nie wszyscy głusi w Polsce potrafią czytać ze zrozumieniem po polsku – dziwią się jeszcze bardziej: przecież to Polacy, kończą polskie szkoły, żyją w kraju w którym wiadomości, pisma urzędowe, diagnozy i wyroki są po polsku. Jak to możliwe, że nie znają języka ojczystego?

„Słyszaki” – mówią czasem głusi o słyszących.

– Jesteśmy niepełnosprawni tylko między wami, słyszącymi – mówi jeden z bohaterów Głuszy. – Gdy jesteśmy sami ze sobą, głusi z głuchymi, możemy używać naszego języka i nie czujemy się inni. Wychowawca z internatu dla głuchych dzieci bił je i znęcał się nad nimi psychicznie. Głucha kobieta miga, że wychowankowie nie mogli o tym nikomu powiedzieć, bo większość z nich nie potrafiła mówić, a ich matki nie nauczyły się języka migowego. Głucha kobieta w ciąży trafiła do szpitala, ale nikt nie wezwał tłumacza. Jej syn, uczeń podstawówki, który umiał migać, musiał przekazać matce, że noworodka nie udało się uratować.

W czasie pandemii głucha matka zobaczyła, że nauczycielka ze szkoły dla głuchych mówi do jej syna podczas lekcji online. „Dlaczego ona to robi? – zastanawiała się. – Przecież on nic nie słyszy”.

O autorce:
Anna Goc – dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”.
Laureatka VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, w ramach którego napisała książkę reporterską o Głuchych.

Gdzie?
Mediateka
plac Teatralny 5

Kiedy?
5 grudnia
godzina 17

Dojazd
Przystanek Świdnicka
Tramwaje: 3, 4, 5, 6, 7, 10, 33
Autobusy: D, K

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Literatura dla wszystkich”.

Projekt Literatura dla Wszystkich. Spotkania z książką mówioną jest organizowany w ramach programu rządowego Promocja Literatury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego