GUA Collective

Wo-do-tyk – oprowadzanie dotykowe z audiodeskrypcją po wystawie „Tako rzecze”. 22 kwietnia.

GUA Collective  zaprasza na Wo-do-tyk – oprowadzanie dotykowe z audiodeskrypcją po wystawie „Tako rzecze”. 

Prace trzech artystek (Kępy, Mądrej i Ogrodzkiej) są efektem tworzenia relacji z rzekami, zmysłowego polilogu, który wykracza poza „oglądanie” wody. Taki też, wielomedialny charakter mają obiekty prezentowane na wystawie. Poznamy je audiodeskrypcyjnie razem z Ewą Plutą. Oprowadzanie stanie się punktem wyjścia do rozmowy o doznawaniu wody w sposób audialny, zapachowy i dotykowy. Specjalnie na to wydarzenie w przestrzeni wystawy pojawi się fragment instalacji Agaty Dyczko-Brat, która pokaże oraz opowie o swojej pracy z nagrywaniem pejzażu dźwiękowego wód.

Agata Dyczko-Brat tworzy audycje radiowe, słuchowiska, instalacje dźwiękowe, współprowadzi Pasmo dla Ziemi w Radio Kapitał. Pracuje z „podwodziem”, krajobrazami nasiąkniętymi wodą i dziwnymi podziemiami, nagrywa i przetwarza dźwięki ryb. Prowadzi warsztaty i projekty badawcze dotyczące pasywnej akustyki i jej roli w nawigacji, recepcji dźwięków podwodnych u ludzi.

Ewa Pluta – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, pracownica kultury, m.in. rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz kuratorka Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Audiodeskryptorka sztuk wizualnych, wydarzeń performatywnych i obiektów muzealnych. Promotorka dostępności kultury i miejskich krajobrazów. Opowiadacza wrocławskich herstorii i queerstorii. Autorka książki „Wrocławianki. Książka herstoryczno – artystyczna” (2022).

Wydarzenie towarzyszące wystawie: „Tako rzecze”

„Tako rzecze” to prezentacja prac, które powstały z inspiracji, w kontakcie lub podczas poszukiwania bliskiej relacji z płynącą wodą. Jej intermedialny charakter tworzą: obrazy malarskie Iwony Ogrodzkiej, fotografie Magdaleny Mądrej oraz rysunek, wideo, obrazy na tkaninach i obiekt ceramiczny współtworzone przez Gosię Kępę z rzekami. Tytuł ekspozycji jej kuratorka, Magdalena Mądra, pożyczyła od Friedricha Nietzschego, przewrotnie odnosząc się do dzieła „Tako rzecze Zaratustra. Książka dla wszystkich i dla nikogo”. Idee wiecznego powrotu, woli mocy i nadczłowieka znajdują swoje upostaciowienie w osobach potoków, które o-rzeka-ją o sobie na prezentowanej w GUA Collective wystawie.

Gdzie? 
GUA Collective, ul. Ruska 46a, IV piętro, lok. 9

Kiedy? 
22 kwietnia 2025  (wtorek)
godzina 18:00

Wstęp wolny

Dojazd
Do galerii możesz dojechać autobusem lub tramwajem. Wysiądź na którymś z poniższych przystanków:

Rynek: tramwaje: 3, 6, 7, 10, 12, 13, 18, autobusy: K, 132, 142 (z przystanku tramwajowego i autobusowego Rynek do wejścia galerii jest 220 metrów.)

Narodowe Forum Muzyki: 4, 6, 7, 11 (z przystanku tramwajowego Narodowe Forum Muzyki do wejścia galerii 500 metrów.)

Plac Jana Pawła II: tramwaje: 3, 10, 12, 13, 14, 21, 22, autobusy: 106, 122, 127, 144, 148, 149 (z przystanku tramwajowego i autobusowego Plac Jana Pawła do wejścia galerii 250 metrów.)

Plac Orląt Lwowskich: tramwaje: 14, 15, 20, 21, 22, 23, autobusy: 106, 122, 127, 144, 148, 149 (z przystanku tramwajowego i autobusowego Plac Orląt Lwowskich do wejścia galerii 700 metrów.)