BWA Wrocław Główny

Wystawa Podróż do wnętrza ziemi z napisami. Ograniczenie hałasu. Relacja z planetą. 10 marca, godzina 19. 

Kolorowe zdjęcie. Sala studyjna. Wokół ciemno. Na podłodze stoją trzy bardzo duże ekrany obok siebie. Na pierwszym ekranie od lewej na środku zdjęcia kobieta w czerwonokrwistej, długiej sukni z długimi rękawami stojąca na wzgórzu. Stoi plecami na szarej ziemi, ma rozłożone ręce i patrzy w kierunku miasta znajdującego się w oddali. Niebo jest przejaśnione, przez chmury próbuje przebijać się słońce. Na środkowym ekranie twarz kobiety z bardzo bliska. Kobieta z niebieskimi oczami patrzy skoncentrowanym spojrzeniem w obiektyw. Cała twarz jest brudna. Usta są delikatnie otwarte. Na ostatnim ekranie po prawej mężczyzna w czarnym płaszczu. Stoi plecami na łące przy gruzach, patrzy na fabryki stojące w oddali. Niebo jest zachmurzone.

BWA Wrocław zaprasza na wystawę podróż do wnętrza Ziemi. Znajdziecie tam dwadzieścia prac artystów i artystek z Polski i Ukrainy, które odwołują się do motywów eksplorowania i zdobywania świata, relacji z podziemiami i geologicznych przekształceń planety.

Wystawa jest dostosowana za pomocą napisów, na miejscu możecie liczyć również na ograniczenie hałasu i ciche godziny. Instytucja jest również dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową (w tym toaleta dla osób z niepełnosprawnościami). Na parkingu podziemnym znajdują się również miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. 

O wystawie:
Punktem wyjścia dla wystawy jest powieść Juliusza Verne’a z 1864 roku, w której główni bohaterowie odbywają podziemną wyprawę. Doświadczają wielu fantastycznych przygód, charakterystycznych dla XIX-wiecznych powieści science-fiction. Oglądają paleontologiczne ślady życia roślin i zwierząt, łowią prehistoryczne ryby, natrafiają na las gigantycznych grzybów, są świadkami walki dwóch morskich dinozaurów, wreszcie odnajdują szczątki człowieka kopalnego. Cała podziemna struktura wydaje się być niemal stworzona do bytności ludzi pod ziemią. Choć ze współczesnej perspektywy dzieło Verne’a może wydawać się naiwne, to książka ta stanowi literacki przykład wyobrażeń na temat zdobywania planety oraz dominującego w ostatnich stuleciach antropocentryzmu. „Podróż do wnętrza Ziemi” ma charakter eseju wizualnego, w którym sztuka ilustruje ludzkie relacje z wnętrznościami ziemskimi. Artyści i artystki zaproszeni do wystawy przyglądają się stosunkowi człowieka do geologicznych zasobów, a ekspozycja przywodzi na myśl dawne muzea historii naturalnej.

Artyści i artystki:
Kateryna Aliinyk, Kuba Bąkowski, Piotr Blajerski, Agnieszka Brzeżańska, Lia Dostlieva, Maria Gostylla, Nicolas Grospierre, Agnieszka Kalinowska, Michał Łuczak, Patrycja Orzechowska, Laura Pawela, Michał Smandek, Łukasz Surowiec, Marta Szulc, Stach Szumski & Nestor Peixoto Aballe (Insane Temple), Bartosz Zalewski Kuratorka: Joanna Kobyłt Producentki: Karolina Jaworska, Patrycja Ścisłowska Identyfikacja wizualna i scenografia: Patrycja Orzechowska Patroni medialni: Radio TOK FM, Magazyn SZUM, Kwartalnik HERITO

Gdzie?
BWA Wrocław
ul. Piłsudskiego 105
I piętro

Kiedy?
Uroczyste otwarcie wystawy: 10 marca o godzinie 19
Galeria jest czynna od 10 marca od godziny 19
do 11 czerwca do godziny 18.
Godziny otwarcia galerii:
środa-czwartek: 12-20
piątek-niedziela: 12– 18

Bilety
Wstęp wolny.

Dojazd:
Przystanek Dworzec Główny
Tramwaje: 2, 5, 8, 9, 11, 70
Autobusy: K, N, 145, 146