ZŁANOCKA z autorską audiodeskrypcją, 21-22 września.
Sztuka, która zmienia miasto w galerię – tak jednym zdaniem można określić Kinomural. Podczas tego wydarzenia, 21 i 22 września, wrocławskie kamienice po raz kolejny przemienią się w wielkoformatowe ekrany, na których zaprezentowane zostaną prace artystów i artystek sztuki nowych mediów z całego świata. Każdy, kto choć raz wziął udział w Kinomuralu, zgodzi się, że w tym roku na publiczność czeka niejedna, ale aż dwie niepowtarzalne noce wypełnione świetnym programem, emocjami i wspólnym oglądaniem ruchomych murali.
Wyobraźcie sobie świat, w którym to nie rodzice, ale roboty opowiadają dzieciom na dobranoc historie pełne przygód i magii. Na ścianie dla najmłodszych, o wdzięcznej nazwie DOBRANOCKA, zostaną wyświetlone animacje artystów, którzy pokazują różnorodne światy przyszłości wypełnione przedziwnymi istotami. Historie te pełne futurystycznych przygód zwiastują nadchodzącą erę i wprowadzą młodych widzów w ekscytujące realia współistnienia z technologią. W tej części na liście artystów znalazła się Sawako Kabuki, która czerpie inspirację z japońskich grafik z lat 70. i śmiałych kompozycji Ukiyo-e. Jej pełne kolorów i kontrastów animacje łączą tradycję z nowoczesnością, kreując humorystyczne i dynamiczne krótkie historie.
Skoro jest dobranocka, to nie mogło zabraknąć też ZŁEJNOCKI. Tutaj nie będzie miejsca na bajeczki dla małych dzieci! Ta ściana bawi się konwencją i wiedzie dorosłych widzów poza granice tradycyjnych opowieści przez serię dziwacznych, abstrakcyjnych animacji, które mieszają futurystyczne wizje z surrealistyczną sztuką. To świetna zabawa dla tych, którzy lubią, gdy sztuka nie stawia pytań i dla tych, którzy nawet jak stawia to nie udziela odpowiedzi.
Przy okazji ZŁEJNOCKI Kinomural łączy siły z Festiwalem Korelacje! W ramach tej kolaboracji pokazy na tej ścianie zyskają autorską audiodeskrypcję. Audiowizualnym dziełom artystów (w tym: Pá raic Mc Gloughlin, Jake Fried i Tim Maxwell) towarzyszyć będą teksty, które stworzą i przeczytają znane pisarki, poetki, pisarze i poeci, m.in.: Maria Peszek, Agnieszka Wolny – Hamkało i Tomek Tryzna. To nie będzie typowa audiodeskrypcja, ale innowacyjne podejście otwierające świat animacji na całkowicie nowe artystyczne interpretacje. Takie połączenie twórców nowych mediów z literatami zapewni dostępność dla osób z ograniczeniami wzroku, jednocześnie oferując wszystkim widzom zupełnie nowe doświadczenie. Może nie taka znowu straszna będzie ta ZŁANOCKA, ale raczej nici ze snu po seansie, którego uczestnicy doświadczą.
Prace 22 artystów wyłonionych z setki zgłoszeń pojawią się na ścianie OPEN CALL. Po raz pierwszy do etapu projekcji dostało się tak wielu Polaków – to aż 12 twórców z finałowej listy. Jury w składzie: Kidmograph, Robert Seidel i Aleksandra Stefaniak przyzna trzy nagrody najlepszym pracom.
Szczegółowy program festiwalu i dokładne lokalizacje ścian są dostępne na: kinomural.com oraz facebook.com/kinomural. Kinomural odbędzie się 21 i 22 września we Wrocławiu na Przedmieściu Odrzańskim w godz. 19:30-22:00.
Gdzie?
Ściana Dobranocka + Złanocka
ściana kamienicy przy ul. Niemcewicza 27
Kiedy?
21-22 września (sobota-niedziela)
godzina 20:25
Wstęp
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Aby skorzystać z autorskiej wersji audiodeskrypcji, wystarczy posiadać słuchawki i telefon komórkowy z radiem ustawionym na częstotliwość 97,0 FM.
Dojazd
Przystanek Paulińska | autobus: 144, tramwaj: 7.
Przystanek Dubois | autobus: 128.